CGF - Regeneracja skóry skoncentrowanymi czynnikami wzrostu i Twoimi komórkami macierzystymi
Pierwszy własny – autogenny wypełniacz, który stymuluje wzrost tkanek miękkich eliminując ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Bogaty w mezenchymalne komórki macierzyste, leukocyty, płytki krwi wydzielające czynniki wzrostu. Składniki aktywne: fibryna, komórki macierzyste, płytki krwi, czynniki wzrostu: PDGF, TGF, EGF, IGF, VEGF, leukocyty, substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka.
Wskazania:
– zanikanie tkanki tłuszczowej na skutek upływających lat (m.in. policzki, skronie, okolica żuchwy, dolina łez, broda, dłonie)
– utrwalone zmarszczki mimiczne nie poddające się samemu działaniu Botoksu
– blizny, w tym głębokie, potrądzikowe
– zabiegi volumetryczne, kształtowanie owalu twarzy, lift okolic oka, policzków itd
Wytworzona z osocza klienta autologiczna iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa (injectable Platelet Rich Fibrin) to trójwymiarowa sieć, w której przestrzeniach umiejscowione są duże ilości nieaktywowanych, funkcjonalnych płytek krwi, krwinki białe, komórki macierzyste oraz wiele czynników koniecznych do przeżycia komórek, takich jak substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka. Czynniki te tworzą strukturę typu matrix i uwalniane z siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek oraz skutecznie kierują migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca iniekcji preparatu. Preparat jest w 100% biozgodny, naturalny, bezpieczny i nie powoduje reakcji alergicznych. Sprawdza się idealnie w przypadku wypełnienia zmarszczek, zabiegach volumetrycznych w czym zdecydowanie przebija wypełniacze bazujące na kwasie hialuronowym oraz stymulatory tkankowe.
KOMÓRKI MACIERZYSTE – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE W ODBUDOWIE TKANEK?
Komórki macierzyste posiadają 3 ważne cechy, których nie posiadają inne komórki organizmu:
Posiadają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów.
Posiadają zdolność do samoodnawiania własnej populacji, często przez cały okres życia organizmu.
Posiadają zdolność do różnicowania się w wyspecjalizowane komórki innych tkanek.
Fibryna komórkowa wstrzyknięta do tkanek uruchamia m.in. mezenchymalne komórki macierzyste do działania. Do tej pory komórki te były w stanie spoczynku. Komórki mezenchymalne po wzbudzeniu dzielą się i różnicują w nowe linie komórkowe, których brakuje tkankom, w złożonym procesie regeneracji. Najczęściej tworzą się z nich nowe linie adipocytów, chondroblastów i osteoblastów. Efekt uwypuklenia tkanek jest natychmiastowy, po czym rozpoczyna się „praca komórek” czyli proces namnażania linii komórkowych w celu odbudowy ubytków tkankowych. Proces ten przebiega w 2 krokach:
Stymulacja
Pobudzenie procesu namnażania się i odkładania w stelażu fibrynowym grup komórkowych, niezbędnych do tworzenia nowej tkanki (wypełnienie na bazie fibryny): adipocytów, fibroblastów, komórek naskórka i naczyń krwionośnych. Rozpoczyna się synteza kolagenu i białek strukturalnych.
Odmłodzenie
Po około miesiącu wypełnienie jest ustabilizowane a wypełnienie na bazie fibryny przekształcone w komórki tłuszczowe. Zyskujemy dodatkowo właściwe ukrwienie oraz pobudzenie komórkowe. Znaczne spłycenie ubytków tkanki podskórnej, skóra staje się napięta, sprężysta, odżywiona i nawilżona.
Należy pamiętać, że w żadnym autologicznym zabiegu wypełnień (nawet w nano-fat) nie uzyskujemy proporcji 1:1 (podana 1 część komórek w fibrynie do 1 części utworzonego tłuszczu). W zabiegach tych przyjmuje się/następuje przetworzenie około 30% komórek tłuszczowych z całości podanego materiału. Pozyskany materiał podaje się więc ze znacznym, ilościowym naddatkiem.
Zabiegu nie trzeba wykonywać w serii jednak większość klientów decyduje się od 2 do 4 zabiegów danej okolicy (stabilizacja wagi ciała, okolica zabiegowa ma tu znaczenie) w zależności od potrzeby nadbudowania tkanek. Większe uwypuklenie = więcej zabiegów. Całkowite przetworzenie pozyskanego i podanego materiału komórek w tłuszcz następuje po ok. miesiącu od zabiegu. Często zauważalny jest efekt kaskadowy w procesie przetwarzania, czyli przy pierwszym zabiegu pozyskujemy 20% tłuszczu z podanego materiału (szczególnie osoby szczupłe) a przy kolejnych już 30% lub więcej.
Należy liczyć się w obrzękiem okolicy zabiegowej oraz ewentualnymi krwiaczkami (do 7 dni). Przed decyzją o zabiegu należy zapoznać się z listą przeciwskazań, które mogą mieć wpływ efektywność autogennego wypełniacza.
Podtrzymanie efektów zabiegowych określa się na 6 do 24 miesięcy po osiągnięciu efektu estetycznego.
Przeciwskazania
Choroby krwi (zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica)
Nowotwory
Przewlekłe schorzenia wątroby
Zakażenia ostre i przewlekłe
Ciąża i laktacja
Leczenie antykoagulantami
Stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)